Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Katanci u Budvi i Tivtu, Katnić utvrđuje ko je kriv za vakcine * Katanci u Budvi i Tivtu, Katnić utvrđuje ko je kriv za vakcine * Vlast mora odlučnije protiv korupcije * Simovića i Gvozdenovića nema ni u predsjedništvu * „Dan” najčitaniji i uživa najveće povjerenje * Banci moraju da plate milion eura * DF traži poništavanje odluke Uprave za kadrove
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Vladimir Bilčik, šef Delegacije EP za Crnu Goru:
Pozdravljamo proevropsku orijentaciju nove vlade, ali bismo željeli da se riječi pretvore u djela.

Vic Dana :)

Svaki dan je jedan čovjek ljubio i milovao sve tramvaje. Primijećujući to, čovjek ga pita:
- Zašto to radite?!
A na to će mu čovjek:
- Sve ih ljubim, jer ne znam koji od njih mi je pregazio taštu!


Sudija ispituje okrivljenog:
- Zašto ste istukli komšiju?
- Zato što mi je prije 3 godine rekao da sam nilski konj.
- Ali zašto ste ga istukli prekjuče?
- Tek onda sam vidio kako ta životinja izgleda.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2021-02-10 RUKOVODILAC IZRADE PLANA GENERALNE REGULACIJE KSENIJA VUKMANOVIĆ TVRDI DA SU PRIJE ROKA ZAVRŠILI PRVU FAZU, A NADLEŽNI VLADIN RESOR NEOBJAŠNJIVO PREKINUO POSTUPAK
Mitrović - Foto: SRDJAN BOLJEVIC Planeri zaustavljeni, čeka se objašnjenje ministarstva Vukmanović kaže da ih je ministar Ratko Mitrović obavijestio da prekidaju saradnju jer planeri, tim od 60-ak ljudi, ne može do 1. marta ove godine da preda prvu fazu planskog dokumenta Plan generalne regulacije trebalo bi da bude urađen za cjelokupnu teritoriju države površine od 13.886.19 kvadrata, sa pripadajućim morskim dobrom u površini od 2.540 kilometara kvadratnih
Dan - novi portal
Rukovodilac izrade plana generalne regulacije Ksenija Vukmanović potvrdila je za „Dan” da su od Ratka Mitrovića, ministra ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, krajem decembra prošle godine, dobili pisano obavještenje o raskidu ugovora o izradi ovog planskom dokumenta. Ministar ih je obavijestio da stručni tim, koji broji 60-ak ljudi, ne može i neće ispuniti preuzete obaveze iz ugovora o njegovoj izradi, te da ima saznanja da će prvu fazu planskog dokumenta završiti tek 1. marta ove godine. Vukmanovićeva objašnjava da su ministarstvu 30. decembra prošle godine predali prvu fazu planskog dokumenta, poručujući time ministru da su spremni da ispune obaveze iz ugovora. Kaže da su tražili i sastanak kako bi dobili objašnjenja o raskidu ugovora, ali do toga nije došlo.

Plan generalne regulacije trebalo bi da bude urađen za cjelokupnu teritoriju države u površini od 13.886.19 kilometara kvadratnih, sa pripadajućim morskim dobrom u površini od 2.540 kilometara kvadratnih.

Prostor je podijeljen u pet cjelina i to sjeverni region koji čine Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin Mojkovac, Petnjica, Plav, Plužine, Rožaje, Šavnik i Žabljak, izuzimajući područje u granicama nacionalnih parkova Biogradska gora, Prokletije i Durmitor, središnji dio koji čine Glavni grad, prestonica Cetinje, Danilovgrad i Nikšić, izuzimajući dio područja u granicama nacionalnih parkova Lovćen i Skadarsko jezero. Treću cjelinu čini primorski region koji čine Bar, Budva i Ulcinj, kao i teritorijalno more i isključiva ekonomska zona u skladu sa Zakonom o moru, izuzimajući dio područja u granicama nacionalnih parkova Lovćen i Skadarsko jezero, četvrtu cjelinu predstavlja prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora sa zaštićenom okolinom koje čine Kotor, Tivat i Herceg Novi, dok petu cjelinu predstavljaju Biogradska gora, Prokletije, Durmitor, Lovćen i Skadarsko jezero.

– Podatak koliko u Crnoj Gori ima nelegalnih objekata ne postoji jer ih mi nijesmo dobili od lokalnih samouprava, pa je pitanje koliko bi i sam Plan generalne regulacije moći na to da odgovori – objašnjava Vukmanovićeva.

Pojašnjava da je za potrebe izrade plana generalne regulacije radila analizu stanja uređenja prostora za Ulcinj, Budvu i Bar. Kako navodi u sva tri grada konstatovana je nelegalna gradnja, a najviše je zabilježena u naselju Donji Štoj u Ulcinju.

– U Donjem Štoju evidentirali smo 3.200 objekata od čega je, po nama, barem polovina nelegalnih. To je najveća zona nelegalne gradnje jer je taj prostor ravan, širok, pogodan za gradnju. Tu su bile velike zone poljoprivrednih zemljišta koje su se napadale, prostor se usitnjavao i prodavao. Zona Štoja ima jako vrijedno poljoprivredno zemljište koje je u nekim analizama iz 80-ih godina sa zaleđem ulcinjske opštine navođene kao najvrednije poljoprivredno zemljište na nivou stare Jugoslavije. Jako je štetno sada pretvarati ga u gradsko područje. Sa druge strane, ne postoje opravdanja za to. Tu je izgrađen veliki broj objekata sa velikim kapacitetima koji su planerski neopravdani. Računamo da ako su već izgrađeni objekti da treba da im se omogući infrastrukturno opremanje i da oni ostanu uz određene smjernice za uređenje objekata – da se ukidaju pomoćni objekti, da se ukine dogradnja, i da se ti objekti vrate na regulacione linije – izjavila je Vukmanovićeva.

Vukmanovićeva dodaje i da je nelegalna gradnja prisutna i u Budvi i Baru.

– U Budvi imamo veliki broj objekata koji su preizgrađeni više nego što je dozvoljeno, na samim rubnim zonama se dešava gradnja. Takvih zona imamo i oko Bara, posebno okolna područja kao što su zona Marelice, zona Dobrih voda – istakla je Vukmanovićeva.

N.SPAIĆ


Dostavljen im neažurirani orto-foto snimak
Ksenija Vukmanović objašnjava da su tokom analize postojećeg stanja susreli i sa problemima među kojima su nekompletirani i neažurirani geografski podaci o prostoru i to za oblast hidrologije i hidrogeologije za koje ne postoje karte hazarda i rizika od poplava, zatim neažurne katastarske podloge, nedostatak katastra saobraćajnica i instalacija tehničke infrastrukture, neažuriran orto-foto snimak Crne Gore, kao i nesistematizovani podaci o kulturnom nasleđu i nesistematizovani podaci o ruralnim područjima.


Budva nema prostorni plan
Budva je jedna od dvije lokalne samoupave koja nije donijela prostorni plan i to je dosta loša okolnost i za nas koji analiziramo, objašnjava Ksenija Vukmanović. Osvrnula se i na hotelski kompleks Zavala.

– Kroz razne izmjene i dopune starih GUP-ova i DUP-ova polako se i legalizovana ta gradnja koja nije bila dozvoljena. Da bi znali precizno kolika se izgradnja desila mi bismo morali imati podatke – ažurne katastarske podloge – navela je Vukmanovićeva. Prvi put uvode planiranje mora
Za primorski region, kako navodi Ksenija Vukmanović, važan je elaborat o moru i obalnoj infrastrukturi, zbog čega po prvi put uvode planiranje mora kao kategoriju u planskom dokumentu. Elaborat predstavlja osnov, ali i analizu stanja.
– Planiranje mora trebalo bi da obuhvati svu infrastrukturu, da da tačnu hijerarhiju svih objekata uz more – od mandraća i privezišta, preko marina do luka. Takođe, trebalo bi da se daju smjernice za sidrenje i parkiranje brodova u moru, da se definišu pomorski putevi i pristupi za morski saobraćaj, kao i da se odvoje plažne zone. To je dosad postojalo, ali nije bilo sistematizovano – navela je Vukmanovićeva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"